Zwolnienie lekarskie L4
Zwolnienie lekarskie to dokument potwierdzający niezdolność do pracy ze względu na stan zdrowia. Aby je uzyskać, należy udać się do lekarza w ciągu trzech dni od rozpoczęcia choroby. Zwolnienie lekarskie może być wydane z wsteczną datą tylko w wyjątkowych przypadkach. Czas trwania zwolnienia zależy od przyczyny niezdolności do pracy.Zaświadczenie o stanie zdrowia
Zaświadczenie o stanie zdrowia to dokument wystawiany przez lekarza potwierdzający stan zdrowia osoby. Zaświadczenie może być wydane na życzenie osoby lub na potrzeby różnych instytucji, takich jak szkoły, urzędy, czy pracodawcy. Zaświadczenie o stanie zdrowia może zawierać informacje dotyczące chorób, alergii, lub wymagań specjalnych związanych z leczeniem. W niektórych przypadkach, np. przed wyjazdem zagranicznym, zaświadczenie o stanie zdrowia może być wymagane jako dokument potwierdzający brak chorób zakaźnych.Potrzebujesz zwolnienia lekarskiego? Skontaktuj się z naszym lekarzem, który po konsultacji wystawi Ci zaświadczenie lekarskie lub zwolnienie lekarskie do pracy (L4).
Zwolnienie lekarskie w naszej przychodni NIE jest płatne. Będąc naszym pacjentem możesz w przyszłości łatwo i wygodnie korzystać z naszych usług zarówno przez telefon (konsultacje, zwolnienia lekarskie, skierowania, recepty), jak również umówić wizytę do specjalistów w całej Polsce.
Nie czekaj! Zapisz się do Pogotowia Studenckiego już teraz
korzystaj z bezpłatnej opieki zdrowotnej gdziekolwiek jesteś bezpośrednio z swojego telefonu!
Nie czekaj! Zapisz się do Pogotowia Studenckiego już teraz
korzystaj z bezpłatnej opieki zdrowotnej gdziekolwiek jesteś bezpośrednio z swojego telefonu!
Zwolnienie lekarskie
Zwolnienie lekarskie w Polsce, zwane też zaświadczeniem lekarskim, to dokument wystawiany przez lekarza potwierdzający, że osoba jest niezdolna do pracy ze względu na stan zdrowia. Zwolnienie lekarskie jest ważne przez określony czas i umożliwia osobie skorzystanie z prawa do wynagrodzenia chorobowego.
Aby uzyskać zwolnienie lekarskie w Polsce, należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty, który dokona badania i na jego podstawie wyda zaświadczenie. Osoba, która potrzebuje zwolnienia lekarskiego, powinna zgłosić się do lekarza w ciągu trzech dni od rozpoczęcia niezdolności do pracy. W przypadku choroby dziecka, opiekun prawny powinien zgłosić fakt nieobecności dziecka w szkole lub przedszkolu, przedstawić zaświadczenie od lekarza oraz podać w jakim terminie planowane jest powrót dziecka do placówki.
Zwolnienie lekarskie może być wydane z wsteczną datą jedynie w wyjątkowych sytuacjach, na przykład w przypadku gdy osoba była zmuszona do leczenia się poza miejscem zamieszkania i nie mogła uzyskać zaświadczenia w terminie. W takim przypadku lekarz może wystawić zwolnienie z datą wsteczną.
Czas trwania zwolnienia lekarskiego zależy od przyczyny niezdolności do pracy. Najczęściej zwolnienia wydawane są na okres 7, 14 lub 30 dni, ale w niektórych przypadkach może być przedłużone lub skrócone. W przypadku długotrwałej niezdolności do pracy, konieczne jest przedstawienie kolejnych zaświadczeń lekarskich.